پس از ذوق‌زدگی بی‌بی‌سی، آیا ولایتی در مواضع سیاست‌خارجی خود تجدیدنظر خواهد کرد؟

در میان بازخوردها و تحلیل و تفسیرهای فراوان رسانه‌ها و صاحب‌نظران از مناظره‌ی سوم ریاست‌جمهوری، چیزی که بیش از همه نظرها را به خود جلب می‌کند و توجه به آن ضروری‌ست، جهت‌گیری‌ها و تحلیل‌های منتشرشده در رسانه‌های معاند و ضدانقلاب و همچنین رسانه‌های جریان اصلاح‌طلب است.

به گزارش رجانیوز، نکته‌ی مهمی که در رصد اخبار و تحلیل‌های منتشرشده در این رسانه‌ها بیش از همه جلب‌نظر می‌کند و قابل تحلیل است، این است که این رسانه‌ها برخلاف پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته مبنی بر حمایت از دو کاندیدای منتسب  به جریان اصلاحات، بیش از همه دست به حمایت از «علی‌اکبر ولایتی» زده‌اند و او را برنده‌ی اصلی مناظره‌ی سوم دانسته‌اند، درحالی که ولایتی یکی از کاندیداهای جریان اصولگرایی به حساب می‌آید و طبعا با حضور دو کاندیدای اصلاح‌طلب دیگر، نمی‌تواند نماینده‌ی مطلوب جریان اصلاح‌طلب و ضدانقلاب خارج‌نشین به حساب آید. 
 
تحلیل‌های نویسندگان و خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی که روز بعد از مناظره در این پایگاه خبری منتشر شده است می‌تواند به خوبی این موضوع را نشان دهد؛ لیلی ابوالحسنی: «برنده سومین مناظره و در واقع مناظره اصلی کاندیداهای انتخابات هفته آینده، علی‌اکبر ولایتی بود. از عمر حدود ۳۵ ساله انقلاب اسلامی، آقای ولایتی ۱۶ سال در راس دستگاه دیپلماسی ایران بوده و ۱۶ سال اخیر را هم مشاور امور بین‌الملل آیت‌الله علی خامنه‌ای..... او در مناظره دیروز به شکلی بی‌سابقه از نگفته‌های پرونده هسته‌ای حرف زد و گفت مقامات ایرانی در مواردی به راه‌حلی برای حل مناقشه هسته‌ای نزدیک شدند، اما «کارشکنی‌ها در داخل» مانع از به نتیجه رسیدن کار شد. مقامات ایرانی تقریبا همواره طرف غربی را مقصر اصلی بی‌نتیجه ماندن مذاکرات هسته‌ای خوانده‌اند. مشاور رهبر ایران در این مناظره همچنین به طور صریح توانایی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و فرد منصوب رهبر ایران برای پیشبرد مذاکرات، را زیر سوال برد و او را به فرصت‌سوزی در مذاکرات آلماتی متهم ‌کرد.» 
 
 
امید پارسانژاد: «مهمترین موضوعی که در مناظره سیاسی بین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران روشن شد، این بود که حتی در میان چهره های حکومتی، کمتر کسی از «سیاست خارجی تهاجمی» مورد حمایت آیت‌الله خامنه‌ای و نحوه پیش بردن مذاکرات اتمی راضی است. انتقادهایی که حسن روحانی مطرح کرد تا حدودی قابل پیش بینی بود، اما حمله شدیدالحن علی اکبر ولایتی، مشاور بین الملل رهبر ایران، به عملکرد آقای جلیلی کاملا تازگی داشت...... در داخل ایران و در شرایط عادی، صدای واحدی در مورد پرونده اتمی ایران شنیده می‌شود، این مناظره فرصتی ایجاد کرد که تعدادی از سیاستمداران حرف دلشان را بزنند. میلیون‌ها ایرانی که تنها به رادیو و تلویزیون ایران دسترسی دارند، برای اولین بار انتقادهای تندی از نحوه اداره برنامه اتمی ایران از زبان چهره‌های حکومتی شنیدند.»
 
رعنا رحیم‌پور: «....شاید بتوان گفت شگفتی‌سازترین نامزد این مناظره، علی اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر ایران بود که به انتقاد صریح از سیاستهای هسته‌ای و عملکرد سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران پرداخت. آقای ولایتی که در این مدت به نظر نامزدی آرام و بی حاشیه می آمد، این بار جنبه‌ای کمتر دیده شده از شخصیتش را بروز داد. او در لحظاتی حتی به سعید جلیلی درس دیپلماسی داد و او را به سنگ‌اندازی و ناتوانی در پیشبرد گفتگوها متهم کرد.... از دید من یکی از به یادماندنی ترین جملات این مناظره را آقای ولایتی خطاب به آقای جلیلی گفت: «بحث دیپلماسی، کلاس فلسفه نیست که شما بروید آنجا و بعد بگویید منطق ما قوی بود و آنها محکوم شدند.»»
 
امیر عظیمی: «... در مناظره روز جمعه مشاجره علی اکبر ولایتی با سعید جلیلی که با زبانی تلخ پیش رفت، این سوال را به وجود آورد که چطور ممکن است مشاور سیاست خارجی رهبر با دبیر شورای امنیت که با تائید رهبر منصوب می شود، دیدگاه هایی تا این حد متضاد در مورد این مذاکرات دارند. علی اکبر ولایتی، رویکرد سعید جلیلی را به باد انتقاد گرفت و گفت این سیاست نه تنها دست آوردی نداشته که تحریم های شدید به همراه داشته است.»
 
محمد قوام: «اگر تا پیش از مناظره سوم درباره ماهیت رقابت نامزدها در این دوره انتخابات تردیدی وجود داشت٬ مناظره سوم که موضوع آن سیاست بود روشن کرد که داستان اساسی بر سر پرونده اتمی ایران است. به غیر از سعید جلیلی که خود در حال حاضر مسئول مذاکرات اتمی است٬ هفت نامزد دیگر - حتی علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل رهبر ایران- مسیر در پیش گرفته شده فعلی را تایید نمی کنند.»
 
مشابه این جملات تحلیلگران بی بی سی را در این روزها به کرات در رسانه‌های اصلاح‌طلب داخلی هم مشاهده می‌شود و در کمال تعجب بعضا میزان پوشش اخبار علی‌اکبر ولایتی در این رسانه‌ها از دو کاندیدای اصلی این جریان نیز بیشتر است.
 
 
اما با تمام این اوصاف مسئله‌ای که به نظر می‌رسد این روزها موجب خوشحالی بیش از حد دشمنان نظام و ضدانقلاب خارج‌نشین شده است موضعگیری‌های دور از انتظار ولایتی در سیاست خارجی‌ست. ولایتی تا به امروز یکی از مورد وثوق‌ترین افراد نظام در زمینه‌ی سیاست خارجی بوده و جز سابقه‌ی 16 سال وزارت امرو خارجه، سابقه‌ی 16 سال حضور در سمت مشاور ویژه‌ی بین‌الملل رهبری ‌انقلاب را هم در کارنامه دارد. پس با چنین کارنامه‌ای عجیب نیست که ضدانقلاب انقدر از مواضع اخیرش در حوزه‌ی سیاست‌خارجی استقبال کنند.
 
علی اکبر ولایتی پیش از این  در بخشی از سخنانش در مناظره سوم درباره‌ی رابطه‌ی مذاکرات هسته‌ای و فشار بر مردم گفته بود که: «در بحث هسته‌ای نیز باید به صورتی عمل کنیم که با کشورهای دیگر قهر نباشیم زیرا وظیفه دستگاه‌های دیپلماسی کاهش هزینه است و نه صدور بیانیه و اعلام مواضع. بنابراین بنده فکر می‌کنم که دیپلماسی این است که در داخل کشور خودمان طوری رفتار بکنیم که باید بتوانیم یک تعامل با همه دنیا داشته باشیم و قضیه بده و بستان است و هنر دیپلماسی بیانیه صادر کردن نیست و حتما این روند مذاکرات هسته‌ای درست نیست و اگر درست بود وضع ما به این حالت نمی‌رسید.»
 
این در حالیست که این مواضع قرابت بسیار زیادی با مواضع حسن روحانی در این مناظره داشت. به نحوی که گاه به همپوشانی گفتمانی نیز منجر می شد.
 
 
در حالی که رهبر معظم انقلاب بارها بر این نکته تاکید کرده‌اند که با وجود تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی نباید تن به عقب‌نشینی داد و از «مقاوت بر حقوق مسلم ایران» کوتاه آمد: «در مسائلى که با سرنوشت کشور ارتباط پیدا مى‏کند، حتماً تحلیل و موضع داشته باشید. بیانیه‏ى تهران مسئله‏ى مهمى بود؛ تحلیل شما از بیانیه‏ى تهران چیست؟ موضعتان چیست؟ موافقید؟ مخالفید؟ قطعنامه‏ى 1929 شوراى امنیت علیه جمهورى اسلامى صادر شده، یا تحریمهاى یک‏جانبه‏ى آمریکا و اروپا علیه ایران شکل گرفته؛ تحلیل شما از این قضیه چیست؟ این قضیه‏ى کوچکى نیست. موضعتان چیست؟ ایران چه کار کند؟ چون اخم مى‏کنند، تحریم مى‏کنند، دندان نشان مى‏دهند، دستهایمان را بالا ببریم؟ حالا یک قدرى کوتاه بیائیم؟ تحلیلتان این است؟ در داخل کشور ما مجموعه‏هاى سیاسى‏اى هستند که تحلیلشان این است؛ مى‏گویند وقتى که طرف خیلى چهره‏ى سگى از خودش نشان مى‏دهد، شما عقب بنشینید! خوب، شما این را قبول دارید؟ عقب بنشینیم؟ یا نه؛ معتقدید که هرگونه عقب‏نشینى، طرف را تشجیع مى‏کند. به مجردى که دیدند شما با اخم مى‏ترسید، مى‏گویند آقا اخم کنید؛ علاج این آدم اخم است. به مجردى که دیدند تهدید به کتک یا خود کتک، شما را به عقب‏نشینى وادار مى‏کنند، مى‏گویند دو تا بیشتر بزن تا خوب از همه‏ى حرفهایش دست بردارد. طرف، این‏جورى است. محاسبات دنیا این است» (بیانات در دیدار هزاران نفر از دانشجویان دانشگاهها- 01/ 06/ 1389)
 
به نظر می رسد ابراز خوشحالی رسانه هایی که بارها دشمنی خود با نظام و انقلاب را روشن کرده اند از اظهارات دکتر ولایتی، معیار مناسبی برای سنجش میزان انطباق این تحلیل ها و نظرات با رویکرد کلان نظام اسلامی باشد. حقیقتی که ایجاب می کند دکتر ولایتی در دیدگاه های خود تجدید نظری جدی بوجود بیاورد.
/ 0 نظر / 14 بازدید